… by mieszkało się lepiej

Spółdzielnia Mieszkaniowa  „Przyszłość”

Porady

 

Informacja na temat wietrzenia pomieszczeń

Wilgotne pomieszczenia powodują szkody w budynkach mieszkalnych i stanowią ryzyko dla zdrowia mieszkańców. Przyczyny tego leżą prawie zawsze w powietrzu zamieszkiwanych pomieszczeń. Państwo możecie temu zapobiec, mając na uwadze poniższe wskazówki na temat ogrzewania i wietrzenia pomieszczeń.

 

Właściwości powietrza

Powietrze ma właściwość przyjmowania wody z otoczenia. Ilość wody, jaką przyjmuje metr sześcienny powietrza zależy od jego temperatury i ciśnienia. Im cieplejsze powietrze, tym więcej może ono przyjąć wody. Jeżeli się ono ochładza, obniża się jego granica nasycenia, a wilgotność jest zwracana do otoczenia. Wilgotność powietrza jest oddawana w formie pary wodnej w miejscach, w których temperatura powierzchni jest najniższa. W pomieszczeniach są to zwyczajowo ściany, nadproża okienne oraz miejsca, gdzie powietrze nie może dobrze cyrkulować, np. za meblami. Ze względu na Państwa nawyki w ogrzewaniu i wietrzeniu pomieszczeń, klimat Państwa pomieszczeń pozostaje w Państwa rękach.

 

Dlaczego dochodzi do wzmożonej ilości problemów?

Nowoczesne okna są znacznie szczelniejsze niż drewniane. To pozwala w prawdzie zaoszczędzić energie, uniemożliwia jednak również prawidłową wymianę powietrza i regulację wilgotności. Dlatego obecnie okna musza być otwierane częściej, czego wiele osób unika ze względu na wzrastające koszty energii. Dziś kładzie się większy nacisk na oszczędność energii. Aby zmniejszyć zużycie energii w budynkach mieszkalnych, wstawia się ciepłochronne okna izolowane. Wadą tego jest brak stałej wymiany powietrza. Wysokie koszty za energie i opłaty obliczane na podstawie jej zużycia doprowadziły do ekstremalnie oszczędnych nawyków w ogrzewaniu i wietrzeniu pomieszczeń. Błędne oszczędzanie przez niewystarczające ogrzewanie i wietrzenie pomieszczeń może z kolei doprowadzić do marnotrawstwa energii. Przez wilgotne ściany ciepło uchodzi do trzech razy szybciej. Mimo oszczędzania dochodzi do większego zużycia energii i uszkodzenia substancji budowlanej budynków mieszkalnych.

 

Wietrzenie pomieszczeń w zależności od pory roku

W zależności od pory roku okres skutecznego wietrzenia mieszkania jest różny. Zima, przy niskich temperaturach na zewnątrz, powietrze wymienia się szybciej niż latem, kiedy to na zewnątrz jest cieplej. Zalecany okres wietrzenia mieszkania w zależności od pory roku:

w czerwcu, w lipcu i w sierpniu 25 – 30 minut

w maju, we wrześniu 15 – 20 minut

w kwietniu i w październiku 12 – 15 minut

w marcu i w listopadzie  8 – 10 minut

w grudniu, w styczniu i w lutym 4 – 5  minut

 

Optymalna temperatura powietrza w pomieszczeniach

Prawidłowe ogrzewanie jest często zależne od osobistego odczuwania temperatury w pomieszczeniu. Przyjemny klimat pomieszczeń osiągniecie Państwo ogrzewając wszystkie pomieszczenia w równym stopniu.

Proponuje się:

łazienka około 24 °C  poziom termostatu 4

pokój dzienny/dziecinny około 22 °C poziom termostatu 3 lub 4

kuchnia około 20 °C poziom termostatu 3

sypialnia około 16 °C  poziom termostatu  2

 

Pozostałe wskazówki:

• Intensywną wymianę powietrza osiągniecie Państwo wietrząc na oścież. W tym celu należy otworzyć na 5 minut okno w każdym pomieszczeniu na oścież, tak, aby powietrze mogło wymienić się możliwie szybko i kompletnie.

• Proszę wietrzyć mieszkanie dwa do czterech razy dziennie, zimą co najmniej tak długo, aż zniknie osad z okien. Latem, gdy na zewnątrz jest parno, należy unikać otwierania okien na dłużej niż 5 minut.

• Większą cześć wilgotnego powietrza w pomieszczeniach powodujecie Państwo sami biorąc prysznic, kapiąc się, gotując czy śpiąc. Dlatego po zakończeniu czynności tego typu zalecane jest natychmiastowe przewietrzenie pomieszczeń.

• Otworzenie okna w pozycji uchylnej nie stanowi efektywnej metody wietrzenia pomieszczeń. W ten sposób zwiększacie Państwo jedynie zużycie energii i poważnie podwyższacie ryzyko powstania pleśni w mieszkaniu.

• Przed wietrzeniem należy wyłączyć ogrzewanie, aby nie ogrzewać powietrza na zewnątrz okna.

• Należy ogrzewać również pomieszczenia, których Państwo niewiele używacie, ustawiając termostat na niższy poziom. Jeżeli Państwo nie ogrzewacie pomieszczeń lub ogrzewacie je za mało, ściany i sufity wychładzają się. Wilgotność z innych pomieszczeń osadza się na wychłodzonych miejscach i może dojść do tworzenia się pleśni.

• Należy zamykać drzwi pomiędzy pomieszczeniami, w których ustawiona jest różna temperatura ogrzewania. W ten sposób uniemożliwicie Państwo kondensacje ciepłego, wilgotnego powietrza w chłodniejszych pomieszczeniach.

• Aby umożliwić poprawną cyrkulację ciepła, nie należy zastawiać grzejników meblami np. kanapą. Do kontroli poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu nadaje się higrometr.

J

Słowo końcowe…

Wilgotne powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych szkodzi Państwa zdrowiu, substancji budowlanej Państwa mieszkania oraz prowadzi do wyższych opłat za ogrzewanie. Rozsądnie ogrzewając i regularnie wietrząc mieszkanie troszczycie się Państwo o przyjemny i zdrowy klimat pomieszczeń, który sprzyja Państwa zdrowiu oraz jakości życia, a także pozwala Państwu zaoszczędzić pieniądze. Niniejsza informacja daje Państwu wskazówki odnośnie poprawnych codziennych nawyków w ogrzewaniu i wietrzeniu mieszkań. Jeżeli macie Państwo pytania lub uwagi związane z ogrzewaniem i wietrzeniem mieszkania, należy się zwrócić do Zarządu.